طی مراسمی؛
قنات روستای فریز با هزینه کرد 580 میلیون تومان به بهره برداری رسید
طی مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی قنات روستای فریز شهرستان خوسف با هزینه کرد 580 میلیون تومان به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی شهرستان  از خوسف، «سید حسن رضوی» امروز (1 خرداد) در مراسم افتتاح پروژه بازسازی قنات روستای فریز که با حضور مدیر کل دفتر امور آب کشاورزی، مشاور وزیر و مشاور معاونت و رئیس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار کرد:  در شهرستان خوسف 482 رشته قنات و 266  حلقه چاه عمیق و  نیمه عمیق وجود دارد.
 مدیر جهاد کشاورزی خوسف مجموع آب استحصالی این تعداد قنات و چاه کشاورزی را 90 میلیون متر مکعب در سال  عنوان کرد و گفت:از این مقدار 30 درصد را قنات یعنی 28 میلیون متر مکعب تشکیل می دهد.
رضوی تصریح کرد:  آب با کیفیت منطقه خوسف را همین آب قنات تشکیل می دهد یعنی هر لیتر آب قنات، معادل هشت لیتر آب چاه های کشاورزی  ارزش اقتصادی دارد لذا باید به این مهم توجه ویژه ای شود.
وی ادامه داد: قنوات شهرستان خوسف در مناطق کوهستانی و خوش آب و هوا است که اگر احیا شوند مهاجرت معکوس را شاهد خواهیم بود، که این پدیده طی این دو سال با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اتفاق افتاده است.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف با اشاره به بازسازی و مرمت قنات روستای فریز گفت: طول قنات هزار متر است که 580 متر آن در دو فاز از اعتبارات سال 98 و 99 بازرسازی و مرمت شده است.
رضوی تصریح کرد: با خشکسالی حاکم بر منطقه خوسف، اگر قنات روستای فریز احیا نمی شد، مردم آب خوردن هم  نداشتند، لذا  این قنات با مشارکت مردم روستای برای نجات روستا و خسارت های احتمالی احیاء شد.
وی بیان کرد: برای مرمت قنات روستای فریز 426 میلیون تومان اعتبار دولتی هزینه شده و 74 میلیون تومان هم مشارکت مردمی بوده که در مجموع 580 میلیون تومان برای آن هزینه شده است، مرمت این قنوات با کمک پیمانکار بومی و مردم روستا  در راستای کاهش هزینه ها انجام شد.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف در پایان گفت: درخواست مردم روستای فریز مرمت و تکمیل هزار متر طول قنات است که درخواست داریم مسوولان استانی و کشوری در این خصوص همکاری کنند.