به منظور توانمندسازی و ارتقاء سطح مهارت و مشارکت زنان روستایی در برنامه های هدفمند و پروژه های اشتغالزایی حوزه کشاورزی، گردهمایی ارکان صندوق های اعتبارات خرد زنان روستایی شهرستان خوسف در روز سه شنبه مورخ 04/02/1400 ساعت 9 صبح در محل سالن اجتماعات مدیریت جهادکشاورزی شهرستان برگزار گردید.

در این جلسه، جناب آقای مهندس رضوی؛ مدیر محترم جهادکشاورزی شهرستان ضمن اشاره به توانمندی های زنان روستایی و نقش فعال و تاثیرگذار آنان در روستاها، بر تاثیرآموزش در حوزه زنان روستایی نیز تاکید نمودند و بیان داشتند آموزش زنان روستایی می تواند زمینه مناسبی برای انتقال سریعتر و آگاهانه تر مطالب و تجربیات باشد.

لذا تشکیل صندوق های اعتبارات خرد می تواند به فعالیت های مشارکتی و برنامه گروهی در روستاها کمک کند و بستر خوبی برای ارتقاء سطح مهارت افراد در زمینه های گوناگون باشد.

در ادامه جلسه خانم سلطانی؛ مسئول ترویج شهرستان ضمن ارائه گزارشی از اهم فعالیت های آموزشی و ترویجی انجام شده  در حوزه زنان روستایی، به تعامل، نقش مشارکت و ارتباط خوب و سازنده در صندوق های اعتبارات خرد اشاره نمود.

ادامه گردهمایی توسط مسئول ترویج شهرستان به صورت کارگاهی و با استفاده از تکنیک های تسهیلگری و مشارکت اعضای هیئت مدیره صندوق های اعتبارات خرد برگزار شد.طی مراسمی؛
قنات روستای فریز با هزینه کرد 580 میلیون تومان به بهره برداری رسید
طی مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی قنات روستای فریز شهرستان خوسف با هزینه کرد 580 میلیون تومان به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی شهرستان  از خوسف، «سید حسن رضوی» امروز (1 خرداد) در مراسم افتتاح پروژه بازسازی قنات روستای فریز که با حضور مدیر کل دفتر امور آب کشاورزی، مشاور وزیر و مشاور معاونت و رئیس گروه طرح و برنامه معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار کرد:  در شهرستان خوسف 482 رشته قنات و 266  حلقه چاه عمیق و  نیمه عمیق وجود دارد.
 مدیر جهاد کشاورزی خوسف مجموع آب استحصالی این تعداد قنات و چاه کشاورزی را 90 میلیون متر مکعب در سال  عنوان کرد و گفت:از این مقدار 30 درصد را قنات یعنی 28 میلیون متر مکعب تشکیل می دهد.
رضوی تصریح کرد:  آب با کیفیت منطقه خوسف را همین آب قنات تشکیل می دهد یعنی هر لیتر آب قنات، معادل هشت لیتر آب چاه های کشاورزی  ارزش اقتصادی دارد لذا باید به این مهم توجه ویژه ای شود.
وی ادامه داد: قنوات شهرستان خوسف در مناطق کوهستانی و خوش آب و هوا است که اگر احیا شوند مهاجرت معکوس را شاهد خواهیم بود، که این پدیده طی این دو سال با همکاری وزارت جهاد کشاورزی اتفاق افتاده است.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف با اشاره به بازسازی و مرمت قنات روستای فریز گفت: طول قنات هزار متر است که 580 متر آن در دو فاز از اعتبارات سال 98 و 99 بازرسازی و مرمت شده است.
رضوی تصریح کرد: با خشکسالی حاکم بر منطقه خوسف، اگر قنات روستای فریز احیا نمی شد، مردم آب خوردن هم  نداشتند، لذا  این قنات با مشارکت مردم روستای برای نجات روستا و خسارت های احتمالی احیاء شد.
وی بیان کرد: برای مرمت قنات روستای فریز 426 میلیون تومان اعتبار دولتی هزینه شده و 74 میلیون تومان هم مشارکت مردمی بوده که در مجموع 580 میلیون تومان برای آن هزینه شده است، مرمت این قنوات با کمک پیمانکار بومی و مردم روستا  در راستای کاهش هزینه ها انجام شد.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف در پایان گفت: درخواست مردم روستای فریز مرمت و تکمیل هزار متر طول قنات است که درخواست داریم مسوولان استانی و کشوری در این خصوص همکاری کنند.باغداران عزیز با توجه به مساعد شدن شرایط آب و هوایی جهت حضورآفت پسیل پسته در باغات برای جلوگیری از خسارت این آفت و به حداقل رساندن هزینه های مبارزه بایستی اقدامات زیر را در باغات خود مدنظر قرار دهید: 1.اقدامات فروردین ماه: استفاده از تله های چسبی زرد رنگ در این زمان برای کاهش جمعیت پسیل مفید است. ولی ادامه تله گذاری، بعد از دهه اول فروردین، بایستی با در نظر گرفتن جمعیت زنبورهای پارازیتویید باشد. در صورت باال بودن جمعیت زنبورهای پارازیتویید، استفاده از تله های زرد رنگ در این زمان، صرفاً باید برای پیش آگاهی جمعیت آفت و تکیه بر رهگیری آفت باشد . در اغلب موارد در اوایل فصل بهار و به خصوص فروردین ماه، نیازی به سمپاشی علیه پسیل نیست. ولی در شرایط خاص و وجود نرم 01 عدد پوره آفت، می توان از صابون های حشره کش تصویب شده و یا از سموم دارای خطر کم برای دشمنان طبیعی استفاده کرد. 2 -اقدامات اردیبهشت ماه: در اردیبهشت ماه هم باید سعی شود از سموم کمتر استفاده شود. ولی در صورتی که مبارزه شیمیایی ضرورت داشت مانند فروردین ماه عمل شود. در صورتی که حشرات کامل پسیل در باغ فعالیت زیادی نداشته باشند می توان تله های زرد را جمع آوری نمود. 3 -اقدامات خرداد ماه: توجه و بررسی مداوم جمعیت آفت، به خصوص در باغات دارای ارقام حساس ضروری است تا در صورت لزوم، مبارزه با آفت به موقع انجام شود. الزم است برای مبارزه شیمیایی با پسیل آمادگی وجود داشته باشد تا در صورتی که جمعیت آفت به باالی پنج پوره روی هر برگچه رسید، مبارزه شیمیایی انجام شود. درصورت نیاز به سمپاشی توصیه می شود درفصل بهار ازسموم کم خطر بر روی دشمنان طبیعی مانند پالیزین به نسبت2 درهزاریا کنسالت به نسبت 0.1 درهزار، یا انویدور به نسبت0.1 درهزار یا کاسکیدبه نسبت 0.1 درهزار استفاده شود.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان خوسف
طی هفت ماه گذشته؛
9165 تُن انواع نهاده بین دامداران خوسف توزیع شد
مدیر جهاد کشاورزی خوسف گفت: در هفت ماهه گذشته 9 هزار و 165 تُن نهاده خام و فرآوری شده دامی بین دامداران توزیع شد.
«سید حسن رضوی» گفت: با عنایت به ایجاد شرایط خاص در استان خراسان جنوبی و کاهش نزولات آسمانی از پاییز سال 1399؛ درخواست دامداران برای دریافت نهاده های دامی یارانه ای شامل کنسانتره دامی، افزایش یافت.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف افزود: در همین راستا تلاش شبانه روزی همه مسئولان استان برای ساماندهی و تأمین مناسب و مطلوب نهاده های دامی در دستور کار قرار گرفت که با همدلی همه مسئولان اجرایی استان و همه دستگاه های نظارتی با همه محدودیت های منابع موجود بخش قابل توجهی از نهاده های دامی مورد نیاز دامداران تأمین شد تا خسارت و آسیب به تولید کنندگان به حداقل کاهش یابد.
رضوی با بیان اینکه در شهرستان خوسف با برنامه ریزی های انجام شده و با همت تشکل‌های دامپروری شهرستان و همراهی دامداران زحمتکش حدود 60 درصد از دام سنتی شهرستان دارای پلاک شدند تا برنامه ریزی در حوزه توزیع نهاده منظم تر انجام شود.
وی با بیان اینکه بخش عمده ای از نهاده های خام یارانه ای در اختیار کارخانجات کنسانتره قرار گرفت، تا میزان نهاده بیشتری در اختیار دامداران قرار بگیرد، افزود: با این اقدام میزان توزیع نهاده های دامی برای دامداران سنتی شهرستان خوسف در شش ماهه دوم سال گذشته حدود دو برابر توزیع کنسانتره در مدت مشابه سال 98 بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی خوسف با بیان اینکه تشکل های دامپروری شهرستان خوسف در مهرماه سال گذشته مقدار 680 تُن کنسانتره، در آبان ماه 613 تُن و در آذرماه 640 تُن، همچنین در دی ماه 690 تُن، بهمن ماه 715 تُن و در اسفندماه 775 تُن، فروردین ماه یک هزار و 112 تُن کنسانتره در بین دامداران سنتی توزیع کرده اند، گفت: در مجموع پنج هزار و 590 تُن کنسانتره در هفت ماه گذشته بین دامداران ستی خوسف توزیع شده است.
رضوی بیان کرد: این مقدار نهاده علاوه بر دو هزار و 200 تُن نهاده واحدهای دامداری صنعتی شهرستان است که نهاده های خود را در هفت ماه گذشته به صورت خام و جداگانه مستقیم از تشکل های استان دریافت نموده اند.
وی مطرح کرد: همچنین 365 تُن سبوس و حدود هزار تُن جو نیز در 6 ماهه دوم سال گذشته بین دامداران سنتی شهرستان توسط تشکل‌های دامپروری توزیع شده است.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف گفت: با پیگیری های جدی مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان و استان مجموع کل نهاده های خام و فرآوری شده دامی توزیع شده در هفت ماهه گذشته در شهرستان خوسف 9 هزار و 165 تُن بوده است.

وی در پایان مطرح کرد: این تلاش ها توسط مسوولین جهاد کشاورزی استان، شهرستان، استانداری و فرمانداری همچنان به صورت شبانه روزی ادامه دارد.به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوسف مدیر جهاد کشاورزی خوسف:
درآمد میلیاردی کشاورزان خوسف از محل کشت گیاهان دارویی
رضوی گفت: کشت گیاه دارویی بابونه و گل محمدی در منطقه خوسف عملکرد خوب و رضایت بخشی را برای کشاورزان داشته  و امسال مبلغ یک میلیارد تومان از محل برداشت گل محمدی عاید کشاورزان این بخش می شود.

«سید حسن رضوی»، اظهار کرد: در شهرستان خوسف حدود 28 هکتار از اراضی بخش کشاورزی زیر کشت محصول گل محمدی است که سالیانه از هر هکتار حدود یک و نیم تن گل برداشت می شود.
رضوی با بیان اینکه 80 نفر به صورت مستقیم در بحث کشت و کار گل محمدی در خوسف فعالیت دارند، افزود: مبلغ یک میلیارد تومان از محل برداشت گل محمدی عاید کشاورزان مشغول کشت این گل هستند می شود.
وی با اشاره به کشت گیاه دارویی بابونه در شهرستان خوسف، بیان کرد: گیاه دارویی بابونه یکی از گیاهانی است که طی دو سال اخیر در شهرستان خوسف به صورت الگویی و ترویجی در سطح  دو  هزار متر مربع  کشت شده است.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف تصریح کرد: از هر هکتار حدود دو تن گیاه باباونه برداشت می شود و در هر هکتار به طور متوسط 50  میلیون تومان درآمد برای کشاورزان خواهد داشت.
رضوی با بیان یانکه گیاه دارویی بابونه نیاز آبی کمی دارد، گفت: با توجه به اینکه منطقه خوسف  اقلیم کم آبی دارد، این گیاهان دارویی که نیاز آبی کمی دارند، درآمد بیشتری را نصیب کشاورزان خواهد کرد.
وی بیان کرد: گیاه دارویی بابونه  در دو مرحله  در فصل های زمستان و بهار کشت می شود، و در چهار یا پنچ چین در فصل های بهار و پاییز می توان از آن برداشت کرد.
مدیر جهاد کشاورزی خوسف تصریح کرد: کشت گیاه دارویی بابونه و گل محمدی در منطقه خوسف عملکرد خوب و رضایت بخشی را برای کشاورزان داشته است،  لذا کشاورزان می توانند با توجه به شرایط کم آبی منطقه این دو محصول را کشت کنند.


هدایتی کشاورز خوسف در مراسم برداشت گل محمدی در روستای کوشه علیا از توابع شهرستان خوسف هم گفت: گل های که برداشت می شود به سفارش کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان از نوع کشت و بافت است است که چون عطر و بوی زیادی داردد از هر کیلو گل محمدی، سه کیلو گلاب برداشت می شود
وی ادامه داد: روزانه 25 کیلو گل محمدی از اراضی زیر کشت برداشت می شودزیر مجموعه ها

 

در اولین روز  از هفته جهاد کشاورزی مدیر محترم جهاد کشاورزی شهرستان به همراه پرسنل آن مجموعه با امام جمعه شهرستان دیدار داشتند.

در این دیدارآقای مهندس رضوی ضمن  گرامیداشت سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام خمینی(ره)در 27خرداد58 یادی کردند از سنگر سازان بی سنگر جهاد سازندگی در جنگ تحمیلی و سازندگی های بعد از آن.

 

 

 

 

بازدید امروز18
بازدید دیروز28
بازدید هفته18
بازدید کل77341